...
Sommaren närmar sig, äntligen! Innan vi tar paus för semester vill vi dela med oss av uppdateringar från några av våra tjänster och pågående samverkansaktiviteter. Notera särskilt informationen om att det nuvarande avtalet för Box upphör (se Box), att vi utvecklar en egen tjänst för transkribering som baseras på öppen teknik och drivs lokalt (se Tal-till-text) och samt att upphandling upphandlingen för tjänsten Textmatchning nu är avslutad (se Textmatchning).
...
Polar Connect – North Pole Fiber och Polar Connect Step 1
Uppdatering från projekten
I och med det nya året har projektet Polar Connect Step 1 (PC1) startats upp. En simulering av kabelrutten över Arktis, inom ramen för projektet North Pole Fiber (NPF), har rönt stort intresse inom EU-kommissionen. Simuleringen syftar till (som förberedelse inför final marine survey) att utforska möjliga rutter utifrån risker, kostnad och logistik för kabelläggning. Den identifierar också områden längs kabelrutten där data saknas eller är av låg kvalitet och därför behöver riktade karteringsinsatser. Simuleringen utgår från tillgängliga data i IBCAO-databasen (International Bathymetric Chart of the Arctic Ocean) vid Stockholms Universitet och kommer regelbundet att uppdateras med det omfattande karteringsarbete av havsbotten i Arktis som planeras under somrarna 2025, 2026 och 2027 i PC1. Under Under året planeras deltagande i den svenska regeringens Arktiska satsning vid World Expo 2025 i Osaka, Japan, för att ytterligare stärka relationerna med japanska intressenter.
Har ni frågor, kontakta Lisa Olsson, lisa.olsson@sunet.se.
...
Toppmöte på isbrytaren Oden
Den 17 juni arrangerade Polarforskningssekretariatet ett möte ombord på isbrytaren Oden i Helsingborgs hamn för att diskutera Sveriges roll i Arktis. Diskussionerna lyfte Sveriges strategiska roll i Arktis och handlade bland annat om behovet av oberoende digitala förbindelser mellan Europa och Asien via Arktis, om nya forskningsmöjligheter och om säkerhetspolitiska perspektiv på närvaron i polarområdena. Bland deltagarna fanns kronprinsessan Victoria, utbildningsminister Johan Pehrson, Sveriges ambassadör för arktiska frågor, VRs generaldirektör Katarina Bjelke, Polarforskningssekretariatets direktör Katarina Gårdfeldt, NORDUnet samt företrädare för EU-kommissionen. Läs mer om mötet på vr.se.
Har ni frågor, kontakta Lisa Olsson, lisa.olsson@sunet.se.
Samarbetet med Skolverket om digitala nationella prov
De digitala nationella proven och bedömningsstöden genomfördes under vår- och höst 2024 i mindre skala. Inför våren 2025 var planen att 120 000 elever och lärare skulle använda Sunets infrastruktur för att logga in mot Skolverkets upphandlade provplattform. Några veckor innan provet skulle genomföras konstaterade Skolverket och deras leverantör för provplattformen att de hade en säkerhetsincident vilket gjorde att man valde att ställa in delen för de digitala nationella proven. Incidenten berörde inte någon av Sunetsl komponenter, men uppkom bara vid hög belastning varför man valde att ställa in de stora proven. De digitala bedömningsstöden genomfördes i mindre skala och under maj och juni månad används Sunets infrastruktur för inloggning mot provplattformen så att personal i skolan ska kunna hämta ut elevers provresultat. I och med att Skolverket beslutat att skjuta införandet av digitala nationella prov på framtiden, och i dialog med regeringskansliet, har Sunet meddelat Skolverket att vi kommer planera för en överlämning av resultatet av Sunets arbete till Skolverket under 2026. Vi kommer även att genomföra en dialog med Digg i syfte att lyfta in delar av det som utvecklats som resurs i ENA-samarbetet.
...