Zoom Hybrid

Vad är Zoom Hybrid?

Zoom Hybrid innebär att mötesmedia, det vill säga ljud, video och presentation, vid behov hanteras via Zooms molntjänst istället för enbart via vår egen nordiska infrastruktur.

En ansluten organisation som lägger till Zoom Hybrid får tillgång till ett utökat funktionsutbud, där organisationen själv kan välja att aktivera ett större smörgåsbord av mer avancerade tilläggstjänster från Zooms plattform.

Exempel på sådana funktioner är:

  • AI Companion, för sammanfattningar och mötesstöd

  • Maskinell realtidstranskribering och översättning mellan språk

  • OCR-baserad analys av delat innehåll, exempelvis text i presentationer eller skärmdelning

  • Plugins för extern streaming, vilket gör det möjligt att sända möten direkt till plattformar som YouTube, Sunet Play eller Vimeo

  • Andra AI-baserade och molnbaserade tillägg

Hybrid innebär därmed inte ett byte av arbetssätt, utan en möjlighet att utöka funktionaliteten i takt med organisationens behov.

Varför krävs Zooms molntjänst för vissa funktioner?

De funktioner som tillkommer via Zoom Hybrid är en del av Zooms molntjänst och kan inte köras i en lokal On-Prem-miljö. Det handlar inte bara om tillgång till mer beräkningskraft, utan om hur funktionerna är utvecklade och levereras som en integrerad del av Zooms plattform.

Det är i nuläget inte möjligt att ersätta dessa funktioner med lokalt driftade motsvarigheter inom Zoom eller att integrera våra egna AI-lösningar (exempelvis Sunet Scribe) direkt i mötestjänsten. För att få tillgång till funktionerna behöver mötesmedia därför hanteras via Zooms moln.

Zoom Hybrid gör det möjligt att använda dessa funktioner när behov finns.

Att beställa Zoom Hybrid

Anslutna organisationer kan via behörig beställare höra av sig till oss på Sunet med beställning av Zoom hybrid. När det görs så sätter vi tillsammans med organisationen ett datum för när er instans flyttas till den nya arkitekturen. Själva skiftet går på någon timme, men under tiden kan inte befintliga användare logga in i tjänsten eller delta i möten.

Måste vi gå över till Zoom Hybrid?

Nej.

Zoom Hybrid är ett valbart tillägg till den befintliga tjänsten. Det finns inget krav på att gå över, och Zoom On-Prem kommer att fortsätta fungera som idag.

Anslutna organisationer kan själva avgöra om och när det finns ett behov av de funktioner som Hybrid möjliggör. Det går också att börja i liten skala och aktivera funktioner stegvis, utifrån verksamhetens behov och prioriteringar.

För många användningsområden räcker den befintliga funktionaliteten i On-Prem väl, medan andra kan ha nytta av de utökade möjligheter som finns via Zooms molntjänst.

Mer information

Du hittar mer information om det nordiska upplägget i Zoom Hybrid på NORDUnets sidor här: https://support.nordu.net/hc/en-us/articles/25393925042460-NORDUnet-On-Premise-Zoom-Zoom-Meetings-Hybrid-GDPR-Privacy-Facts

Contact us

Please contact service manager Monika Allöv Andersson, monika.allov-andersson@sunet.se, Markus Schneider and Peter Häggstrand

  • No labels