eduPersonScopedAffiliation är ett attribut i eduPerson-familjen som är tänkt att representera vilken typ av association som användaren har med organisationen. Attributet byggs dels av attributet eduPersonAffiliation och dels av samma domändel som i eduPersonPrincipalName och i eduPersonUniqueID. Attributet är ett flervärt attribut som innehåller en eller flera av följande värden:
eduPersonScopedAffiliation | Förklaring |
---|---|
| Personal som antingen har akademisk forskning i tjänsten eller som har doktorerat, exempel är professorer, forskare, lektorer |
och docenter |
| Övrig personal vid organisationen |
| Innefattar alla
|
| Aktiv student |
| Alumner - tidigare student |
| Innefattar alla |
| Någon som har en association med universitetet men till vilken man inte ger några rättigheter. |
| Person som är fysiskt närvarande vid ett universitets-bibliotek |
En bild säger mer än tusen ord
...
Värden på eduPersonScopedAffiliation är skapade för Anglosaxiska förhållanden. Tjänster (SP) anslutna till SWAMID eller genom interfederationen eduGAIN kan förutsätta att åtminstone följande kombinationer används på samma sätt av alla medlemmar i SWAMID.
eduPersonScopedAffiliation-värden | Typ av association med universitetet, högskolan, myndigheten eller organisationen |
---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Exempel: Skapa värden via Shibboleth på eduPersonScopedAffiliation med hjälp av grupper i LDAP
...